Pouch
2012-13-2
From: China | Jiangxi | Jiujiang
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2012-13-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Jiangxi | Jiujiang |
| Creator | Huang Baozhen |
| Date Made | ca. 1901 |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Technique | Embroidered |
| Iconography | Bat |
| Description | Pouch with bat and auspicious symbols. Silk embroidery. |
| Height | 10.5 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of Elizabeth and Willie Liu in memory of JiLin Wu 吴吉臨, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




