Shoe
2012-13-1B
From: China | Jiangxi | Jiujiang
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2012-13-1B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Jiangxi | Jiujiang |
| Creator | Huang Baozhen |
| Date Made | ca. 1901 |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Technique | Embroidered |
| Description | One of a pair of shoes for bound feet - made and worn by Huang Baozhen (1883-1966). Silk with embroidery. Red ground with pale green edging. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Elizabeth and Willie Liu in memory of JiLin Wu 吴吉臨, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




