Axe
2012-12-1
From: North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Swedesboro
Curatorial Section: American
| Object Number | 2012-12-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lenape |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Swedesboro |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | property at 1735 Kings Highway |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone full grooved axe with flaring extensions around groove. "Found 1950" written in black ink on object. |
| Length | 19 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Edward C. Leibfarth, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




