Strigil
Reproduction
MS3652D
From: Italy | Campania | Pompeii (uncertain) | Herculaneum (uncertain)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS3652D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Campania | Pompeii (uncertain) | Herculaneum (uncertain) |
| Manufacture Location | Naples |
| Creator | J. Chiurazzi and Fils |
| Date Made | 1903 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Technique | Cast |
| Description | One of four strigils on one handle. |
| Height | 23.5 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. Chiurazzi and Fils (Foundry); subscription of John Wanamaker, 1902 |
| Other Number | 69970 - Naples Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



