Stela Fragment
CBS9908
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS9908 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Diorite |
| Description | CBS Register: Fragment of inscribed slab in diorite. About I dyn of Isin. Excavated by Haynes in 1893. (CDLI Composite: Q005348). See CDLI for transliteration info. |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P227069 - CDLI Number | B9908 - Old Museum Number | CBS 09908 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




