Stela Fragment
CBS9560
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS9560 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Diorite |
| Description | CBS Register: Fragment of inscribed stele in diorite. 1 column. same stele as 9557-9560. (CDLI Composite: Q005348). See CDLI for transliteration info. |
| Height | 11.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P227064 - CDLI Number | B9560 - Old Museum Number | CBS 09560 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



