Stela Fragment
CBS9558
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS9558 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Diorite |
| Description | CBS Register: Fragment of inscribed stele in diorite. 1 column. same stele as 9557-9560. (CDLI Composite: Q005348). See CDLI for transliteration info. |
| Height | 11 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P227062 - CDLI Number | B9558 - Old Museum Number | CBS 09558 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




