Stela Fragment
CBS13899
From: Iraq | Nippur
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS13899 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Diorite |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Fragment of grey diorite stele or prism. Isin Per. Four broken lines of inscription. cf, 9908. (CDLI Composite: Q005348). See CDLI for transliteration info. Joins with CBS9557. |
| Height | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P227074 - CDLI Number | B13899 - Old Museum Number | CBS 13899 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




