Adze Blade
97-120-726A
From: Caroline Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 97-120-726A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Caroline Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clam Shell |
| Description | Shell adze blade. As per ANSP Ledger Remarks "See F.W. Christian_The Caroline Islands_pg. 399. figured on plate" |
| Length | 26 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-120-726 - Old Museum Number | 10565 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.