| Object Number | 2011-19-9A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Late Qing Dynasty |
| Date Made | 1850-1899 |
| Section | Asian |
| Materials | Silk | Metallic Thread |
| Technique | Embroidered |
| Description | One of a pair of cuffs or sleeve bands. Silk with metallic gold and colored silk thread embroidery. Garden scene with man and woman. |
| Height | 46 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Harold A. Wilkinson in memory of Roselise H. Wilkinson, M.D., 2011 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




