| Object Number | 2011-19-8A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | 1700-1899 |
| Section | Asian |
| Materials | Silk | Metallic Thread |
| Technique | Embroidered |
| Description | One of a pair of cuffs or sleeve bands. Silk with metallic gold and colored silk thread embroidery. Scene with horses under trees. |
| Height | 50 cm |
| Width | 8.3 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Harold A. Wilkinson in memory of Roselise H. Wilkinson, M.D., 2011 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




