Bracelet
P1648C
From: Caroline Islands | Yap
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1648C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yapese |
| Provenience | Caroline Islands | Yap |
| Section | Oceanian |
| Materials | Sea Turtle Shell | Plant Fiber |
| Description | Stack of circa 5 paper thin rings of sea turtle shell, held together with bindings of plant fiber run through pairs of small holes.. Rings are 3 cm. wide with an outside diameter of 11 cm. P1648 was catalogued as two sets of bracelets, but like sets A and B this third small stack was marked with the number P1648. Worn by women. |
| Height | 0.3 cm |
| Width | 11 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
