Sherd
29-193-7
From: United States of America | New Mexico | Pecos Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-193-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Pecos Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Pueblo IV |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Biscuit B sherd. Exterior decorated with wide line and negative square line elements. Interior decorated with bird element, rim decorated with ticks. |
| Height | 9 cm |
| Length | 12.8 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Credit Line | Gift of Otto T. Mallery, 1921 |
| Other Number | NA9316 - Original Number | P.#581.J - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

