Sherd
29-193-2
From: United States of America | New Mexico | Pecos
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-193-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Pecos |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay | Pigment |
| Description | Biscuit A. Exterior unslipped, interior white slipped, painted in black. |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of Otto T. Mallery, 1921 |
| Other Number | NA9316 - Original Number | 438.J - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

