Hair Pin
AF863
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF863 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Bayaka |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Ivory |
| Technique | Incised |
| Description | Hair pin. Incised with geometric design at bulbous top end. Body is smooth. Pointed base. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 409 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




