| Object Number | CBS8723A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Agate |
| Description | CBS Register: inscribed agate cameo. Cassite. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263545 - CDLI Number | B8723A - Old Museum Number | CBS 08723a - Other Number | BE 01/1, 031 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




