| Object Number | CBS8663A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: inscribed fragment of lapis lazuli. Royal/Monumental fragment. (CDLI Composite: needed). 2 lines. |
| Height | 1.8 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263460 - CDLI Number | B8663A - Old Museum Number | CBS 08663a - Other Number | BE 01/1, 042 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



