| Object Number | CBS8685A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Description | CBS Register: fragment of inscribed axe in imitation of Lapis lazuli. Kurigalzu. Royal/Monumental fragment. votive inscription. |
| Height | 6.2 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263499 - CDLI Number | B8685A - Old Museum Number | CBS 08685a - Other Number | BE 01/1, 078 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



