| Object Number | CBS9462 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Description | CBS Register: Fragment of an axe in imitation of lapis lazuli (inscribed). Kurigalzu. Votive inscription of RN son of Burna-buriash; 7 lines. See CDLI for transliteration info. joins B8800 |
| Height | 9 cm |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P264831 - CDLI Number | B9462 - Old Museum Number | CBS 09462 - Other Number | BE 01/1, 039 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




