| Object Number | CBS8681A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | CBS Register: Fragment of lapis lazuli axe. Cassite. 4 lines. Joins B4542 |
| Height | 6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263491 - CDLI Number | B8681A - Old Museum Number | CBS 08681a + - Other Number | BE 01/1, 075 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




