Axe
31-49-2
From: Brazil | Matto Grosso | Upper Paraguay River | Descavaldos
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-49-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso | Upper Paraguay River | Descavaldos |
| Culture Area | East Brazil |
| Locus | Cemetary 1, surface. |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Description | Polished. Hafted, broken. Use? |
| Height | 8 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.