| Object Number | 30-61-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian | Buddhist |
| Provenience | India | Amaravati |
| Period | Late Andhra |
| Date Made | 2nd Century |
| Section | Asian |
| Materials | Marble (Stone) |
| Technique | Carved |
| Iconography | Lotus | Flowers |
| Description | Lower portion of a stone railing pillar from a stupa. With rough hewn base and half-lotus rosette on face. Below the half-lotus rosette runs a narrow course of squares containing floral rosettes. Right edge of the block bears a V socket for the rail to fit into. Grey marble. |
| Height | 107.95 cm |
| Width | 91.44 cm |
| Thickness | 33.02 cm |
| Credit Line | Gift of the Government Museum, Madras, India, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

