| Object Number | 29-82-65 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | Sabbakh wall north of 200.20 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Thoth |
| Description | Thoth Standing |
| Height | 5 cm |
| Width | 1 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1917-1919 |
| Other Number | M6511 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
