| Object Number | 39008 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | Arizona | Awatovi |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Red ware ladle, small bowl, long handle with perforation at the end of handle. Rim chipped, undecorated exterior and interior. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest, R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

