| Object Number | AF3695 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Glass | Wood |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Built up of pieces of cane, the head, feet, breasts of wax. Dressed in skirt and shawl. Beads, etc. festooned around shoulders. |
| Height | 30.3 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 6.5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 27541 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




