| Native Name | Wayang Kulit |
| Object Number | 29-91-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Hide | Bamboo | Pigment |
| Iconography | Wrekudara | Bima |
| Description | Bima (Werkudara, Yudipati, Sena), a Pandawa. See 29-91-1 |
| Height | 33.5 cm |
| Length | 52.4 cm |
| Width | 14.9 cm |
| Credit Line | Purchased from M. Lemaire Devries, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


