Wand
29-105-217
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-105-217 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Egyptian |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level VII, Room 1072, Amenophis III Temple |
| Period | Late Bronze IIB |
| Date Made | 1250-1200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ivory |
| Iconography | Hathor Head |
| Description | Wand, with Hathor-head, the other end broken away. The outer edge polished by use. Two smaller fragments, 29-105-267 and 29-105-268 are attached. |
| Height | 26.5 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 25-11-192 - Field No SF | 29-105-267 - Other Number | 29-105-268 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




