| Native Name | Koing-Ya |
| Object Number | 41747 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Point Barrow |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Metal | Wood | Skin |
| Description | Koing-ya. See # 41746. Metal bowl with wide, flat top. Long curved wooden stem wrapped with split reed. Small skin tinder pouch attached. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 37.2 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | E. A. McIlhenny Expedition to Point Barrow, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



