Knot
29-43-769
From: United States of America | Southwestern Colorado | Southeastern Utah
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-43-769 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | United States of America | Southwestern Colorado | Southeastern Utah |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Yucca |
| Description | Looped knot of woven yucca leaves. |
| Height | 1 cm |
| Length | 9.6 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

