| Object Title | Diablo = Devil |
| Native Name | Diablo |
| Object Number | 93-13-194 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 1960's |
| Section | American |
| Materials | Paint | Wood |
| Technique | Carved |
| Iconography | Devil |
| Description | Diablo. Red face. Square eyes. Full cheeks. Thin black moustache. Slack stripes border sides of face. Pointed goatee - once black, now red. |
| Height | 21.5 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Robert M. Hill II, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




