Wedge
32-9-124
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-9-124 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 5 J, 10' 6" - 11', layer 1 |
| Period | Kachemak Bay Culture I |
| Section | American |
| Materials | Bone (uncertain) | Antler (uncertain) |
| Description | Bone or antler. |
| Length | 6 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1932 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.