| Object Number | AF3355A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Masai |
| Provenience | Tanzania |
| Section | African |
| Materials | Iron | Wood | Leather |
| Description | In sheath. Similar, but smaller than AF3354. Leather covered sheath, and hilt. |
| Length | 65 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 27967 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




