| Object Number | 29-77-321 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Pueblo I |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Kana Black/white; Bowl Rim Fragment. Dipper-bowl, hemispherical with broad concave grip. Design: lines with alternate appended dotes; triangles with dotted base; joined triangles and fine parallel lines. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 18.4 cm |
| Width | 13.2 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


