| Object Number | 97-123-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Roman Period |
| Date Made | ca. 200 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Cross | Palm |
| Description | 2 nozzels. Handle broken. Disc ornamented with cross and palms |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 13.3 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-123-40 - Old Museum Number | 10901 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


