Sherd
32-5-319
From: Colombia | Bonda (City)
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-5-319 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Bonda (City) |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red pottery. Handle and part of bowl of large ladle (?) Handle is crudely modelled human (?) form. |
| Length | 16 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | Colombian Expedition, Gregory Mason, 1932 |
| Other Number | 689A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.