Game Counter
32-5-266
From: Colombia | Pozos Colorados
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-5-266 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Pozos Colorados |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Locus | Site 8 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Clay; similar to those from Nahuange and Pueblito. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Colombian Expedition, Gregory Mason, 1932 |
| Other Number | 598 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.