| Object Number | 2011-13-5A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Sri Lanka |
| Date Made | 2010 |
| Section | Asian |
| Materials | Metal |
| Description | Large black bowl for use by a Buddhist monk. Rounded base with prominent equator and convex shoulder. Glossy black paint unevenly applied. Middle equatorial line on inside. Part of the eight possessions of a monk known as atthapirika (atapirikara). |
| Height | 13.5 cm |
| Outside Diameter | 19.6 cm |
| Credit Line | Gift of Mahinda de Lanerolle on behalf of the de Lanerolle Trust, Sri Lanka, 2011 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
