| Object Number | 2011-14-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Burma |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1900 - 1999 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Technique | Painted |
| Iconography | Buddha |
| Description | Wood bust of the Buddha with gold, black and red pigment. The eyes are open while the mouth is closed. The Buddha's ears are elongated and he wears a robe. The left shoulder and lower portion of the body are missing. |
| Height | 31.7 cm |
| Width | 21 cm |
| Depth | 11.2 cm |
| Credit Line | Gift of Kathryn Smith Pyle from the collection of my aunt and uncle: Robert Porter Sechler and Aileen Pyle Sechler, 2011 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
