| Object Number | 2011-14-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Burma |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1900 - 1999 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Sariputra | Sariputta | Disciple |
| Description | Wood with gold and red pigment. Buddhist monk, possibly Sariputra, wearing a headdress and robe. His eyes are open while his mouth is closed. He is kneeling with one arm extended with his index finger upright. |
| Height | 20.1 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift of Kathryn Smith Pyle from the collection of my aunt and uncle: Robert Porter Sechler and Aileen Pyle Sechler, 2011 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
