Building Fragment
Sculpture
2011-14-2
From: Burma
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2011-14-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Burma |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 1900 - 1999 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Wood architectural piece/scupture - temple bracket / devotee wearing headdress and robe, standing with hands together. Bottom of robe flares outward into intricately carved designs. |
| Height | 60 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Kathryn Smith Pyle from the collection of my aunt and uncle: Robert Porter Sechler and Aileen Pyle Sechler, 2011 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
