| Object Number | CBS15152 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Farmer’s instructions. (ETCSL 5.06.03, CDLI Composite: Q000784). (Obverse)15x(Rev)11 lines. CBS Register: line blank Catalogue Card: Sumerian Wisdom Text. |
| Height | 8 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269708 - CDLI Number | B15152 - Old Museum Number | CBS 15152 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




