| Object Number | CBS13291 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Archaeology Area | Tablet Hill |
| Locus | Tablet Hill |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Fragment of unbaked clay tablet. Dyn of Isin. Religious. Literary text fragment. Temple Hymns. (ETCSL 4.80.01, CDLI Composite: Q000750). Hymn; Temple Hymns; (Obverse)12x(Reverse)10 lines. |
| Height | 6 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 3.8 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P268372 - CDLI Number | B13291 - Old Museum Number | CBS 13291 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




