| Object Number | CBS10993 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sumerian |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | East side of Shatt en-Nil |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Fragment of unbaked clay tablet. Repaired. Hymn to Shulgi. Literary text fragment. Šulgi A ('Decad no. 01'). (ETCSL 2.04.02.01, CDLI Composite: Q000395). Self Praise of Shulgi (Sh A); (Obverse)(i)23x(ii)28x(Reverse)(iii)27x(iv)20 lines. Joins with N2478 and N2482. |
| Length | 17 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P266178 - CDLI Number | B10993 - Old Museum Number | CBS 10993 + N 2478 + N 2482 - Other Number | N2478, N2482 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




