| Object Number | CBS2222 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Archaeology Area | Tablet Hill, E side of Shatt en-Nil |
| Locus | Tablet Hill | East side of Shatt en-Nil |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: fragment. Central part of a half-baked clay tablet. Samsu-iduna. Literary text fragment. Lament for Sumer and Ur. (ETCSL 2.02.03, CDLI Composite: Q000380). See CDLI for line art (hand drawing of inscription). Joins with CBS2279. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P259273 - CDLI Number | B2222 - Old Museum Number | CBS 02222 + CBS 02279 - Other Number | CBS2279 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




