| Object Number | CBS2194 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Archaeology Area | Tablet Hill, E side of Shatt en-Nil |
| Locus | Tablet Hill | East side of Shatt en-Nil |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: fragment of an unbaked clay tablet (right part of lower edge). Probably I Dyn of Isin. Literary text fragment. Enki and World Order. (ETCSL 1.01.03, CDLI Composite: Q000334). |
| Height | 5 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P259249 - CDLI Number | B2194 - Old Museum Number | CBS 02194 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


