Sherd
69-16-179
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-179 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N5.5, W5 - top of floor |
| Locus | House IP |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Check-stamped pattern on one surface. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.