Moccasin
31-23-90B
From: United States of America | Oklahoma (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-23-90B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America | Oklahoma (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Buckskin |
| Description | Man's. hard sole; yellow tanned buckskin; maroon painted T. Bought in Oklahoma. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from George E. Starr, 1931 |
| Other Number | 18751 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

