Implement
29-175-526
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-526 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Small. Wooden. Shaped like very thick paddle with squared blade tip and hole bored through blade near one edge. |
| Length | 27.2 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9651 - Collector Number | 29-174-526 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.