| Object Number | NA2345 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wasco |
| Culture Area | Plateau Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Grass | Hide |
| Description | Grass, twined. Design: horizontal bands broken into triangles by crossing lines. Edge bound with elk-skin. |
| Height | 21 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 13 cm |
| Depth | 12 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, Thomas Harris Powers Memorial Fund, 1914 |
| Other Number | 307 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
