Box
29-175-351
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-351 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cedar | Pigment |
| Description | "Lower part of Box Drum" Wooden. Rectangular. Sides of kerfed and bent piece, ends pegged (and nailed) together. Bottom pegged on. Red circle, encircled with broad black line painted at center of one long side, top of circle cut off by top edge. Pattern of other red and black painting (on all sides) undeterminable, too faint. All corners in black areas. |
| Height | 36.5 cm |
| Length | 104.5 cm |
| Width | 45 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 7/1582 - Collector Number | CG190489-2522 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.